danas je 4.4.2025

Input:

2025.01.1.2 Pravni lijekovi u zemljišnoknjižnom pravu

2.1.2025, , Izvor: Verlag Dashöfer

2025.01.1.2 Pravni lijekovi u zemljišnoknjižnom pravu

Filip Galić, odvjetnik

Zakon o zemljišnim knjigama (dalje: ZZK) propisuje da postupci koji se provode u svezi sa knjižnim upisima su isključivo sudski postupci koji su svojevrsni postupci sui generis, ali imaju podrednu primjenu odredbi izvanparničnog postupka, ali potom i parničnog postupka.

U ovom ćemo članku kratko razložiti pravne lijekove koje nezadovoljne strane mogu podnijeti u slučaju da smatraju da je zemljišnoknjižni sud donio pogrešnu odluku.

Pravni lijekovi su uređeni odredbama čl.143. – 149. ZZK.

Protiv rješenja u zemljišnoknjižnom postupku strankama su dopušteni prigovor i žalba. Podneseni prigovor i žalba ne odgađaju provedbu upisa. Dakle pravni lijekovi nemaju odgodni učinak u zemljišnoknjižnom postupku, za razliku od, npr. presude u građanskoj parnici.

U prigovoru i žalbi ne mogu se iznositi nove činjenice niti prilagati nove isprave, osim ako te činjenice predstavljaju neku dokumentaciju koja nije tabularna isprava, a bez koje nije moguće izvršiti upis. Prigovor i žalba mogu se izjaviti u roku od 15 dana od dana dostave rješenja.

Sud odlučuje o prigovoru i žalbi samo na temelju činjeničnog i pravnog stanja kakvo je bilo u času kada je zemljišnoknjižni prijedlog stigao zemljišnoknjižnom sudu.

Prigovor se podnosi protiv rješenja u zemljišnoknjižnom postupku. O njemu odlučuje zemljišnoknjižni sudac rješenjem u roku od 60 dana od dana zaprimanja prigovora na zemljišnoknjižnom sudu (naravno da u stvarnosti praksa dosta varira od suda do suda).

Sudac može, ako ocijeni