danas je 27.4.2024

Input:

2023.04.1.2 Zemljišnoknjižni postupak

27.12.2023, , Izvor: Verlag Dashöfer

2023.04.1.2 Zemljišnoknjižni postupak

Filip Galić, dipl. iur.

Zemljišnoknjižni postupak je strogo formalni postupak koji je u propisan Zakonom o zemljišnim knjigama. Ako tim zakonom nije drugačije propisano, sud postupa prema pravilima izvanparničnog postupka, a podredno parničnog postupka. Zemljišnoknjižni postupci su hitni postupci. Provodi se u redovitom ili posebnom postupku, s time da se posebnim postupcima smatraju osnivanje, obnova i dopuna zemljišnih knjiga, obnova zemljišnoknjižnog uloška, preoblikovanje, povezivanje zemljišnih knjiga i knjiga položenih ugovora, te pojedinačni ispravni postupak.

Zemljišnoknjižni postupak započinje na prijedlog stranaka ili nadležnog tijela te po službenoj dužnosti. Prijedlog se podnosi elektroničkim putem preko javnog bilježnika (koji je obavezan podnijeti prijedlog kada je osnova za upis kada sastavlja javnobilježnički akt, solemnizaciju ili ovjeru potpisa na ispravi, osim ako se stranka tome izričito protivi) ili odvjetnika.

Za razliku od prethodnog uređenja, od 10. veljače 2023. godine, podnesci se podnose isključivo elektronskim putem, putem ZIS-a (Zajednički Informacijski Sustav). Dakle, podnesaka u papirnatom obliku više u zemljišno-knjižnom postupku nema.

Prijedlog za upis koji bi imao značenje uknjižbe ili predbilježbe ovlaštena je staviti osoba koja predloženim upisom stječe, mijenja ili gubi knjižno pravo. Dakle, suštinski prijedlog može podnijeti i protustranka. Prijedlog za upis koji bi imao značenje zabilježbe ovlaštena je staviti osoba koja ima pravni interes za provedbu te zabilježbe ili je za to ovlaštena posebnim propisom. Kad založni vjerovnik predlaže upis brisanja založnog prava, potrebna je suglasnost vlasnika nekretnine. Ukoliko netko stavlja prijedlog u ime drugog (najčešće je to u praksi odvjetnik), tada mora za to biti ovlašten, što dokazuje odgovarajućom ispravom.

Čim prijedlog pristigne zemljišnoknjižnom sudu, u zemljišnoknjižnom ulošku odmah će se učiniti vidljivim (plomba) dan i vrijeme kad je zemljišnoknjižnom sudu stigao prijedlog za upis te broj dnevnika zemljišnoknjižnih podnesaka pod kojim je zaprimljen (broj dnevnika). Plomba se briše istodobno s provedbom upisa.

Prijedlog za upis treba sadržavati oznaku zemljišnoknjižnog suda kojemu se prijedlog podnosi, ime i prezime, adresu i osobni identifikacijski broj osobe u čiju se korist treba provesti upis, kao i ime i prezime, adresu i osobni identifikacijski broj osobe protiv koje se upis provodi, i osoba koje će trebati obavijestiti o rješenju, te broj zemljišnoknjižnoga uloška, ime katastarske općine i oznaku čestica upisanih u zemljišnoknjižni