danas je 27.4.2024

Input:

2023.03.1.3 Fiducijarni prijenos prava vlasništva nekretnine

27.9.2023, , Izvor: Verlag Dashöfer

2023.03.1.3 Fiducijarni prijenos prava vlasništva nekretnine

Igor Radelić, dipl. iur.

Iz medija ponekad saznamo da je netko zbog duga od nekoliko tisuća EUR-a izgubio stan vrijednosti nekoliko desetaka tisuća EUR. Kako je to moguće? Upravo putem fiducijarnog prijenosa prava vlasništva nekretnine.

Fiducijarni prijenos prava vlasništva predstavlja stvarno pravno osiguranje vjerovnikove tražbine, na način da dužnik – protivnik osiguranja1 radi osiguranja tražbine vjerovnika prenosi pravo vlasništva na nekretnini na vjerovnika predlagatelja osiguranja.

Službeni zakonski termin fiducijarnog prijenosa vlasništva je Sudsko i javnobilježničko osiguranje prijenosom vlasništva na stvari i prijenosom prava te je postupak reguliran odredbama Ovršnog zakona.

Prijenos prava vlasništva je dobrovoljni odnos, dakle stranke sporazumno sklapaju sporazum kojim se radi osiguranja određene novčane tražbine predlagatelja osiguranja prenese na predlagatelja osiguranja vlasništvo na nekoj stvari protivnika osiguranja, ili da se u tu svrhu na predlagatelja osiguranja prenese neko njegovo pravo. Osigurati se može i buduća tražbina. (Članak 310. Ovršnog Zakona). Sporazumom se može osigurati i nenovčana tražbina ali tada u sporazumu mora biti određena novčana protuvrijednost tražbine.

Sporazum mora sadržavati odredbu o tome kad će tražbina dospjeti odnosno kako će se njezino dospijeće odrediti. Protivnik osiguranja može biti i osoba prema kojoj predlagatelj osiguranja nema tražbine koja se osigurava. Na primjer vlasnik tvrtke kao sredstvo osiguranja za povrat kredita koji je odobren njegovoj tvrtki prenosi svoje nekretnine radi osiguranja tražbine vjerovnika.

Sporazum se može sklopiti ili pred sudom na ročištu, ili pred javnim bilježnikom u obliku javnobilježničkog akta ili solemnizirane privatne isprave. U pravilu se sporazum sklapa pred javnim bilježnikom budući da je za sklapanje sporazuma pred sudom potrebno odrediti ročište, pa je radi brzine postupanja najčešće sklapanje sporazuma pred javnim bilježnikom.

Sporazum ima učinak sudske nagodbe, a ako sadrži i izjava protivnika osiguranja da je suglasan da predlagatelj osiguranja može neposredno na temelju toga zapisnika protiv njega zatražiti ovrhu radi predaje predmeta osiguranja u posjed nakon dospijeća osigurane tražbine tada je ovršna isprava.

Tražbina treba biti određena ili odrediva. Smatrat će se da je tražbina odrediva ako je u sporazumu naznačen okvirni iznos buduće tražbine koja se osigurava s obzirom na određeni pravni odnos ili više pravnih odnosa stranaka te ako su vjerovnik ili treća osoba ovlašteni naknadno odrediti visinu tražbine nastale do toga okvirnoga iznosa i vrijeme njezine